Drewniane kościoły i kaplice idealne na ślub rustykalny – Warszawa i okolice

W minionym roku dane nam było fotografować w kilku pięknych i klimatycznych kościołach i kaplicach. Na ślub w nich decydują się nie tylko Młode Pary aranżujące swoje ślubne „TAK” w stylu rustykalnym czy boho, ale również inni miłośnicy drewnianych zabytków.

Poniżej prezentuję 5 obiektów, które mogą Ci się spodobać jeżeli szukasz drewnianego kościoła w Warszawie lub okolicy na ślub lub inną uroczystość.

 

1. Parafia pw. św. Michała Archanioła na Białołęce – najstarszy zachowany drewniany kościół w stolicy. Datowany na XVI wiek.

Link do parafii TUTAJ.

 

2. Kościół pw. Świętego Antoniego w Starej Miłośnie (przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa). Kościół ten jest drewnianym budynkiem w stylu zakopiańskim, położonym na niewielkiej górce. Przynależy do pobliskiej parafii NSPJ i tam właśnie załatwia się formalności związane ze ślubem.

Link do parafii TUTAJ
Niech Cię nie zmylą zdjęcia murowanego kościoła – możesz wejść na stronie parafii w zakładkę dotyczącą Mszy św. i zobaczysz że to nie pomyłka 😉
Więcej zdjęć ślubnych znajdziesz TUTAJ.

 

3. Kaplica przy Ośrodku Jasnogórskiej Matki Kościoła, Warszawa-Choszczówka. Jest to kompletnie nieznane miejsce na mapie drewnianych kościołów i kaplic w Warszawie, a to dlatego, że kaplica przynależy do ośrodka w którym zwykle odbywają się różnego rodzaju rekolekcje.

Jest położona wśród lasów Choszczówki, obok stadnin koni. Już sam okoliczny teren jest piękny. To co może wydać się dość dziwne, to wejście do kaplicy od boku (a nie po przeciwnej stronie ołtarza). Od znawczyni tematu wiem, że budynek w którym jest kaplica to oryginalna chata kurpiowska, która po przeniesieniu w nowe miejsce otrzymała nową funkcję.

Kiedy fotografowaliśmy tam w minionym roku panie z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, które zajmują się całym ośrodkiem przyznały, że ślubu nikt nie brał tam od dziesiątek lat. Jeżeli macie więc zaprzyjaźnionego księdza i szukacie pięknego miejsca, to serdecznie polecamy.

Adres: ul. Świerkowa 4, Warszawa
Informacje na stronie diecezji są TUTAJ.
Informacje na stronie Instytutu są TUTAJ.

 

4.  Parafia Świętych Wyznawców: o. Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego, ul. Gwiaździsta 17 w Warszawie. Kościół zbudowany w połowie lat ’80, jednak jego wnętrze robi wrażenie. Połączenie drewna, czerwonej cegły i białych ścian.

Link do parafii jest TUTAJ.
Uwaga, kiedy tworzyłam ten tekst link był niebezpieczny dlatego alternatywne informacje na stronie diecezji znajdziesz TUTAJ.

5. Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wyszkowie – Rybienku Leśnym. Kościół drewniany zbudowany w stylu zakopiańskim w latach 1933-1938. Piękna, spokojna, leśna okolica. Kościół jest pod opieką konserwatora zabytków. Niby jest to kawałek od Warszawy, ale dojazd dzięki Trasie S8 jest banalnie prosty i szybki. Około 25 minut i jest się na miejscu, a wrażenia niezapomniane.

Link do parafii siup: TUTAJ.

 

 

Miejsc urokliwych na pewno jest znacznie więcej. Zachęcam do dzielenia się z nami swoimi odkryciami. Możesz też zapytać o dostępność terminu ślubnego, abyśmy to my uchwycili Wasze emocje w tak klimatycznych miejscach.